Výběr tipů, o kurzech a zda sólo či ako.

Autor: stal123 Publikováno: 15.10.2014 23:56


Trocha rad lidem co o to měli zájem a stále kupodivu mají :)


Jak sázet ziskově 2

Než začnu s tématy z nadpisu vrátím se díky zprávám ještě k minulému článku a pár věcem.

1) Ptali se mě lidé kolik si mají dát za úkol vyhrát. To já vám poradit nemůžu. Vy musíte vědět za prvé co je pro vás zajímavá částka a také na co stačí vaše schopnosti. Zkušený sázkař si může dát cíl tisíce či desetitisíce, ale upřímně to samé asi nezvládne sázkař začátečník. 

2) K začátečníkům. Asi budu tvrdý, ale pokud někdo čeká,že začne s opravdovým sázením a hned bude vyhrávat, tak NEBUDE. Až na pár světlých vyjímek. Budete x měsíců v mínusu dokud vše nezvládnete. A taky co jiného čekat. V žádném oboru se člověk nestane ze dne na den machrem, tak proč by to mělo být zrovna v sázení. Je NUTNO studovat pojmy a nelze se zdržovat přemýšlením co je to hcp -0.75 atd. Tohle musí člověk(jak říkala má neoblíbená učitelka) umět jak když bičem mrská :) 
Prostě pojmy a teorii sázení musí každý zvládat. Je toho plný internet tak je holt nutné to nejdřív nastudovat. Protože tohle je základ. Až pak se jde na to vybírání zápasů atd.

Mno teď jsem spoustu lidí asi naštval a pustíme se do těch bodů z nadpisu 

Začnu odzadu.

Sólo nebo AKO.
Já ač budu kamenován říkám obojí! ALE!...převažovat by měli sóla a zvlášť v případě, že máte silné info a výhodný kurz. Pak tohle nemůžete zabít něčím jiným co k tomu přidáte.   Každopádně kvalitně vybraná 2AKO max 3AKO proč ne. Ovšem určitě ne složená z podkurzů abych dosáhl kurzu 2 nebo tak něco. Nesmysl. Existuje teorie, že pokud sázíte value kurzy tak když je dáte sólo tak dobrý, ale když je dáte do AKOvky tak se value v kurzech násobí a tudiž Vaše výhoda oproti sázkovce zvyšuje v dlouhodobém horizontu. Ale osobně nevím.   Každopádně víc jak 3AKO je dle mě moc riskatní a navíc zbytečné. Většinou stejně uteče ten pověstný jeden zápas že?  Ale dá se nad tím moc dobře břečet :)
Pořád a pořád dokola.....

Mé doporučení tedy zní. Pokud máte opravdu velké value v kurzu a silné info pak jedině SÓLO. Ostatní případy se dají hodit i do AKO. 

Co se kombíků týče.  Za pár kaček zkusit výhru ve statisících a více proč ne :)


Kurzy
Tady to bude jednoduché. 
Než něco vsadíte porovnejte si kurz u Vaší sázkovky s ostatními(nezapomenout na ty malé české "garážovky" )  a pak vsaďte kde je kurz nejvyšší.
Dnes tu byl krásný tip proti Makarenko WTA Moskva. 
Sportingbet kurz 3 Pinna kurz 4...opravdu to přijde někomu jedno? Kolikrát slyším hlavně, že to vyšlo. Ale kdyby Vám v obchodě řekli ta televize stojí 10tisíc, ale hele vedle ji mají za 7tisíc. Koupíte si ji fakt za těch 10 a řeknete hlavně, že ji mám? 
Samozřejmě druhá věc je jaké sázkovky má člověk kvůli limitům a dalším věcem dostupné. Někdy se prostě nedá jinak a vsadí se kurz nižší, ale pořád je nutno trvat na tom, aby tam ještě byla hodnota(Value)

Ke kurzu jako takovému. Kurz po přepočtu je vlastně procentuální vyjádření, že nastane určitá situace. 
Na webu je na to jednoduchá kalkulačka, která to převádí tam i zpět:

http://tipmatchbets.com/index.php?cz&page=tools&tool=calc

A na Vás by mělo být určit si procenta na dané události a přepočítat si je na kurz a sázet jen tehdy pokud je kurz sázkovek vyšší než ten Vámi stanovený. To je to čemu se říká Value, Valuebetting či hodnota v kurzu. V dlouhodobém horizontu (za předpokladu, že stanovujete ty procenta správně samozřejmě) to je jistá cesta k zisku.

Opět v jistých kruzích se říká a já s tím souhlasím, že kurz u sázkovek vyjadřuje nikoli jen šance na to, že nastane ta a ta událost, ale poměr peněz, které sázkaři na danou událost vsadí. Ono to dává i logiku, protože sázkovka potřebuje nabrat na všechny události tolik peněz, aby ať zápas dopadne jakkoliv měli svůj zisk (marži) jistou.  Marže sázkovky je jejich zisk. Marži si spočítáte 100 mínus payout.
http://www.oddsportal.com/tennis/russia/wta-moscow/begu-irina-makarova-ekaterina-2qZXogVH/
ten sloupeček vpravo s procenty.  Čím vyšši payout je, tím dává sázkovka sázkařům vyhodnější kurzy a je tedy lehčí být v zisku.
 
Teď bych měl psát o tom jak vybírám tipy, ale já to nechám na další článek a zastavím se u jiného pojmu.

Vklad vs důvěra se tu na webu a i na jiných forech hodně probírá.
Já to vidím takto.
Důvěra v tip je vždy, když to vsadím. Přeci nevsadím něco čemu nevěřím. Ale důvěru mám vždy určité procento. A to je právě to o kousek výše, že si stanovíte procentuální šanci, že nastane ta a ta situace. Takže pokud věřím, že Sparta porazí Slavii na 60procent tak důvěra je 60 procent. A jdu se podívat na kurz a vidím, že je 1.4 což odpovídá 71procentům. Já mám 60 procent tedy kurz cca 1.67 tak i když věřím na 60 procent tak nevsadím, i když důvěru mám 60 procent. Přesto nevsadím! Ale bude-li u sázkovek kurz 2 tak vsadím.

Vklad by měl být stanovován s ohledem na velikost "value" v kurzu. Tuším na netu to najdete jako Kelly formula a je to takový vzorec, který Vám vypočtě kolik máte vsadit.  Já jsem na to línej to pořád přepočítávat, takže mám takovou svou osobní stupnici. V té je také odstupňováno, čím větší Value tím větší vklad ale skokově. Ne přesně na nějaké halíře, jako je to s Kelly.  Z toho také vyplývá nebát se velkých kurzů, když víte, že tam nemá tak velký být. Hodně lidí sází stylem...ty jo..tady je nesmyslnej kurz..to musím vsadit. Hm ale to je velkej kurz teda, to se bojim dát za víc......
A vsadí to za pár korun, přitom tam je třeba obrovská hodnota!  A naopak naloží malej kurz kde najít hodnotu je i pro zkušené sázkaře velmi těžké. A jak to většinou dopadne víte. Vysoký kurz vyjde a malý ne. A protože máte za málo velký kurz a za hodně malý kurz tak skončíte na nule nebo i v mínusu a jste naštvaní. 
Pozor neříkám valte tam velký peníze na velký kurzy hlava nehlava. TO ROZHODNĚ NE!
Vy musíte najít ty špatně vypsané kurzy a ty naložit.

Nicméně zpět k vkladům. Jak jsem psal. Čím větší vidím v kurzu value tím větší vklad(V ramci stupnice 1/5 až 5/5) dám. Ale zároveň beru v potaz šanci, že to dopadne jak má.
Přiklad. Pokud dávám šanci, že Sparta porazí Barcelonu 10 procent a měl by být tedy kurz 10, ale je vypsaný 20. Tak je to sice velký rozdíl a velký rozdíl ve výhře, ale zároveň malá šance. že to zrovna vyjde. V dlouhodobém horizontu je to matematicky samozřejmě v pořádku, ale v reálu je potřeba se zamyslet, kolikrát se asi tak Sparta s Barcelonou potká, aby došlo na ten jeden z deseti zápasů, kdy jí Sparta opravdu porazí. Takže tady i když je kurz o hodně výš samozřejmě velky vklad nedám.

Ale pokud bude obráceně kurz na Barcelonu 1.5 přitom já si myslím, že mají 90 procentní šanci, že vyhrají a měl by tedy být kurz 1.1 tak to za velký vklad dám. 

Nevím jestli jsem toto správně vysvětlil, ale snad to pochopíte :)

Příště snad už o tom výběru tipů a něco málo o tom, jak se dá pokud jste úspěšní, vyhýbat aspoň trochu limitům.