Daily Fantasy Sport

Autor: stal123 Publikováno: 4.10.2016 22:03


Představení hry - Nová diskuzní sekce


Fantasy sporty jsou hry založené na sestavování nejlepšího týmu dle vašeho vědomí na základě fiktivního rozpočtu, který se může měnit dle typu hry a sportu.

U nás jste se mohli setkat s pokusy sport.cz a isport.cz o vstup do této sféry. Aktuálně však běží jen hokejová extraliga a fotbalová nejvyšší liga na isport.cz. Sport.cz letos od fantasy upustil, jelikož v průběhu loňského ročníku se každý týden k vytváření sestav vracelo méně a méně lidí. Ono se není ani čemu divit. Pokud jste nechytli začátek, tak jste v podstatě přestali mít motivaci hrát dále, jelikož se jednalo jen o dlouhodobou soutěž. A tady přichází DAILY FANTASY.

Daily fantasy sports nebo jen zkráceně DFS je formát, který se soustředí na všechny varianty, ne jen dlouhodobé soutěže. Můžete hrát jen některá kola v sezoně nebo si vybrat jen některé zápasy v daném kole. Pokud jde o hokej, basket či baseball, tak máte šanci hrát v podstatě každý den. A to vše o celkem zajímavé částky. Když však nechcete vkládat na svůj účet zatím žádné peníze, můžete se zúčastnit freerollu, kde neriskujete nic, ale i přesto nějakou hotovost vyhrát můžete.

V zámoří, zejména v USA si za poslední roky tento formát získal velikou popularitu a třeba na herně DraftKings se zejména v americkém fotbale točí spousta peněz a už za vklad 20 dolarů se můžete stát milionářem. Podobné je to i u jejich konkurence FanDuel. Bohužel na tyto herny zatím jako Evropané nemáme přístup a nezahrejeme si na nich. Vyjimkou je Velká Británie, kde letos obě herny získali licenci, což je přimělo spustit další sport – fotbal (soccer), zejména anglickou Premier League. Tento vstup se bere jako první krůček do Evropy. Tomu nahrává i soudní rozhodnutí na Maltě, který DFS bere jako dovednostní hru, což usnadní vstup amerických gigantů na náš trh, jelikož nebudou potřebovat licene pro hazardní hry.

 

Každopádně i když v Evropě se DFS rodí, můžeme nalézt pár heren na kterých už se dají získavat zkušenosti a vyhrávat peníze. Jedná se zejména o herny FanTeam, PremierPunt, Fanaments a Zweeler. Je tu ještě ruský Drafton, kde se však bez znalosti azbuky neobejdete. Dále třeba Oulala či Fantasybet, kde mají v nabídce bohužel jen fotbal a hráčů tam je méně.

Nejzajímavější nabídku pro nás jako sázkaře má zřejmě FanTeam. Soustředí se zejména na fotbal a hokej. Ve fotbale v jejich nabídce nalezeneme přední evropské ligy z Anglie, Španělska a Itálie. Německo bohužel chybí. Naopak jsou zařazeny skandinávské ligy z Finska, Švédska a Norska a navíc ještě Rusko. K tomu všemu ještě přípočítejme Ligu mistrů a Evropskou ligu a náš výčet je kompletní. V hokeji jste si mohli zahrát právě skončený Světový pohár, dále jsou v nabídce KHL a Finská Liiga, 12. října pak přibude NHL. Herna nabízí různé formáty hry jako klasický turnaj, vítěz bere vše nebo double or nothing. Pro lepší představu se můžete podívat na www.fanteam.com

Druhou jmenovanou hernou byla PremierPunt. Ta se bohužel zaměřuje jen na anglickou ligu, avšak nabízí celkem zajímavý formát, kde si vybíráte 6 hráčů z jednoho zápasu a krom golů a asistencí se zde posuzují i přesné/nepřesné přihrávky, odebrané míče, fauly a další.. v podstatě na každém doteku vašeho hráče záleží a skore se mění téměř každou vteřinu. Jedná se o velmi oblíbený formát, kterého se účastní kolem 200 hráčů.

Herna Fanaments též nabízí anglickou ligu. K tomu ještě golf a koncem října začne i basketbalová NBA.

Zweeler je pro mě trošku nepřehlednou hernou a zahrát se tam dá opravdu spousta sportů. Pokud chcete hrát standartní fantasy, tak si musíte kliknout na kolonku „budget“ ve které se následně objeví vybrané turnaje. Hrát můžete tenis, nizozemský fotbal, šipky, cyklistiku a další.

 

Nyní pár slov k formátům turnajů. Nejčasteji se jedná o velké turnaje GPP (guaranteed prize pool) a CG (cash-game).

GPP – turnaje, které hraje nejvíce hráčů, jelikož v nich můžete vyhrát nejvíce peněz. Vypláceno je nejčastěji 15% nejlepších účastníků turnaje přičemž na největší část peněz si přijdou zejména první tři. Turnaje jsou ještě děleny na multy-entry a only-one-entry, tedy že můžete do turnaje nasadit několik sestav či klidně i stejnou sestavu několikrát nebo naopak musíte bojovat jen s jednou sestavou (což samozřejmě můžete i při multy-entry).

CG – dělí se na dva tipy 50/50 turnaje a H2H. První jmenovaný vypadá jako klasický turnaj, kde však vyhrává jen polovina účástníků a to dvojnásobek svého vkladu. U H2H hrajete jen proti

jednomu protihráči, kterého musíte porazit, abyste vyhráli bank. Tyto turnaje sice nabízejí menší výherní částky, ale máte-li dostatečnou trpělivost, tak dlouhodobě výnosné.. Podobně jako kdybyste sázeli solo sázky s kursem 2.

 

Ve všech případech však hrajete jen proti ostatním účastníkům. Herna si však z každého vkladu do turnaje bere rake – ten bývá cca 10% z vkladu. Při H2H bývá rake zpravidla 5% z vkladu.

 

A proč o tomhle všem píšu na sázkařském webu? Na první pohled se to nemusí zdát, ale obě tyto disciplíny toho mají mnoho společného. Jak u sázení, tak u DFS se musíte starat o svůj bankroll a dodržovat jistá pravidla, abyste nebyli brzy na nule. Můžete se soustředit na jeden sport či jen konrétní ligu. I když nabídka v DFS asi nikdy nebude tak rozmanitá jako v sázení, vybrat si pořád můžete. A to hlavní – analýza zápasů. V obou případech musíte zápasy pořádně projet, abyste věděli, jestli se vyplatí na ně vsadit či z nich vybrat nějaké hráče. Výhodou v tomto ohledu u DFS může být, že u zápasu s kursem 1,2 a nižším, který by se normálně nevyplatil sázet, můžete z tohoto zápasu vybrat hráče, kterým věříte a mají šanci vám udělat spoustu bodů.

 

Zatím jsem vás nepřesvědčil, že DFS má budoucnost a můžete na ní pravidelně profitovat? Stále je to pro vás spíš jen hra pro zábavu, kde velkou roli hraje náhoda? Podívame-li se na web www.dfstats.net nalezneme zde statistiky největších evropských heren. Aktuálně například u herny FanTeam vede v leaderboardu hráč, který má za sebou 1142 turnajů za poslední rok při čistém zisku 7150 euro. To vše stihl za jeden rok. Při tomhle počtu turnajů už se jistě nejedná o náhodu. Hned za ním je hráč, který se soustředí jen na hokej, který hraje od letošního února. Za tu dobu stihl 1418 turnajů se ziskem 5628 euro. Oba hráči mají ROI přes 23%.

 

Ano, DFS či jen klasické Fantasy je ze začátku zábava. Ale jak se člověk do toho více ponoří a chce být úspěšný, musí tomu stejně jako u sázení věnovat trošku času a zápasy správně analyzovat. K tomu nám pomáhají i různé stránky se statistikami hráčů. Existuje spousta stránek věnujících se jen DFS, kde se probírají strategie, vyběry turnaj nebo vám doporučí jaké hráče si v daném kole vybrat. Samozřejmě jsou na světě už i nástroje, které vám usnadní vaši sestavu, co nejlépe optimalizovat apod. Často jsou i placené, ale zatím se spíše věnují americkým sportům.

Na našem webu Tipmatchbets.com je nyní v provozu sekce věnovaná právě tomuto začínajícímu fenoménu. Sekci spravuje autor tohoto článku Bryan Kearny, který má v tomto velké zkušenosti. Proto neváhejte tuto sekci navštěvovat! :)