Acapella Burgeois - vítěz | Cheltenham 2. dostih

Autor: whaler
ROI 0 Zisk 0 Počet tipů


Acapella Burgeois - vítěz | Cheltenham 2. dostih | Ostatní

Datum zápasu 15.3.2017 15:10
Kurz 7
Vklad 1
Sázková kancelář other - nepoužívat
Tip dostihy Cheltenham - Acapella Burgeois - vítěz

Nejlepší kurzy a nabídku najdete na doublestarbet.sk

Popis tipu

Ze známých důvodů uvádím jako sázkovku "other", tento kurz má betko, podobný řada dalších. Záleží, kde si můžete vsadit.

Tady je mírným favoritem Hendersonův Might Bite (4:1, kurz jde trochu nahoru), který se „proslavil“ svým výkonem ve vánočním Kemptonu. Tehdy přibíhal k poslední překážce snad s 18ti délkovým náskokem, tam ale padl. V odborném tisku i na sociálních sítích to bylo hodně probírané téma, obzvlášť veřejnost kladla pád za vinu žokejovi Jacobovi. I když tento nepatří zrovna mezi mé oblíbené, tady bych se ho zastal. Už na předposlední překážce bylo vidět, že Might Bite je dost vyčerpaný a začíná „šlapat vodu“. Podle mě se ho žokej snažil pobídkami probrat, aby se dostali přes tu závěrečnou překážku. Tam ale jeho partner už ani skoro nezdvihl nohy a skokem se doslova proboural. V následujícím startu se v Doncasteru postavil slabé konkurenci a zvítězil o 30 délek. I tam se mi ale zdálo, že v posledních metrech už toho má celkem dost. Já myslím, že tři míle už jsou na něj moc, tady se bude muset navíc vyrovnat s místním kopcovitým terénem. Podle vývoje kurzu to vypadá, že v tomto názoru nejsem osamocený.

Mezi hlavní soupeře by měl patřit zejména irský Alpha des Obeaux (5,5:1), který patřil mezi výborné proutěnkáře. Vloni na Festivalu dokončil druhý ve World Hurdle za výjimečným Thistlecrackem, podařil se mu i přechod na těžké skoky. Otazníkem u něj je ale poslední start, když na vánočním mítinku v Leopardstownu byl zadržen. Důvodem byl problém s dýcháním (krvácením) a od té doby se na startu neukázal. Těžko tedy odhadovat v jaké je formě.

Naopak ve výborném světle se před měsícem při svém prvním tří mílovém pokusu ukázal právě Acapella Burgeois. On chodí rád start cíl, je to takový „buldozer“. Tehdy v Navanu (což je též dráha s velkým kopcem, jako Cheltenham) se soupeřům vzdálil hned v počátku a na konci se mu nejbližší z nich přiblížil na 32 délek… Pravdou je i to, že se dávala vina ostatním žokejům, že si ho nechali utéct příliš. S tím bych částečně souhlasil, ale stejně mi přišlo, že i když chtěli v průběhu náskok alespoň trochu stáhnout, tak ze svých koní prostě takové tempo dostat nemohli.

Tímto výkonem byli trochu zaskočeni i jeho majitelé, a po dostihu prohlásili, že ho nechají v Cheltenhamu běhat, ale jen když bude měkčí půda. „Acapella“ je velký silák, a nedivím se, že pro něj platí: čím hlubší podklad, tím lepší. Toho se bohužel nejspíš nedočká, vzhledem ke konkurenci ale nejspíš jeho tým vycítil šanci. Já myslím, že i na rychlejší dráze si může dělat velké ambice na vítězství.

U těch jeho největších soupeřů je totiž zajímavé, že s takto dlouhou tratí přes těžké skoky nemají žádné (nebo špatné) zkušenosti. Do té první kategorie spadá Mullinsův Bellshill (8:1) nebo Hendersonův Whisper (7:1). Oba dva mají na kontě jen čtyřkilometrové starty. O O Seven (15:1, taktéž od Hendersona) si tři míle vyzkoušel jednou v Doncasteru, když v roli favorita dokončil třetí ze čtyř, byť s nepatrným rozdílem.

Z ostatních se mi tak líbí nejvíc Our Kaempfer (13:1), který zvítězil v dlouhém handicapu v Kemptonu, když poprvé zkusil vyčkávací taktiku. Té se nejspíš bude držet i teď, a pokud se pole vyselektuje, může mít dobré šance alespoň na umístění. Ze zbývajících koní mě už nikdo příliš neoslovil.

V tomto dostihu je tedy řada koní (včetně favorita), u kterých si nejsem jist, jak zvládnou tři míle na místní dráze s náročným profilem. Navíc, přítomnost Acapella Burgeois je zárukou, že se bude jednat o skutečný test vytrvalosti, a ne nějakého taktizování jako vloni. Půdu by potřeboval měkčí, i tak mi tady ale pořád vychází nejlépe. Kurz je navíc slušný, i když ještě před měsícem, když jeho majitelé o startu jen uvažovali, byl víc jak dvojnásobný