ZOH 2018 | Rychlobrusleni-masak

Autor: acspCZ
ROI 15.74 Zisk 121.07 Počet tipů 300


ZOH 2018 | Rychlobrusleni-masak | Ostatní

Datum zápasu 24.2.2018 11:00
Kurz 2.52
Vklad 3
Sázková kancelář TIPSPORT CZ/SK
Tip K.Verweij - A.Contin - A.Contin

Nejlepší kurzy a nabídku najdete na sazkabet.cz

Popis tipu

Posledním závodem rychlobruslarskych klání budou zítra masové starty mužů a žen. Kdo sleduje drahovou cyklistiku a zná bodovaci závod, tak tohle je trochu jeho obdoba na ledě. 

Masový start je nová disciplína, na OH je letos poprvé. Začala se jezdit před třemi, čtyřmi lety. Jde v ní o to, že do závodu startuje 16 závodníků pohromadě. Závod je vypsan na 16 kol (6400m). První kolo se nezavodi, nepredjizdi. Slouží k tomu, aby se závodníci seradili za sebe. Je to po vzoru short tracku.. první kola bývají volnější. Závod je okorenen sprinterskymi premiemi Ve 4., 8.a 12. kole. První tři závodníci si zde rozdělují 5, 3 a 1 bod. Ovšem tyto prémie jsou s ohledem na medaile naprosto zbytečné. Za průjezd cilem má totiž vítěz 60, druhý 40 a třetí 20 bodů. Tím pádem ten, kdo by posbíral všechny sprinterské prémie, se dostane jen na 15 bodu. Sprinterské prémie jsou tedy pro ty, kteří mají zájem bojovat o čtvrté až zhruba osme, deváté místo. Ten, kdo získá aspoň bod, je pak v celkovém pořadí předtím, kdo dojel čtvrtý, pátý.. a bod nezískal. Je to čistě bodovaci závod. Pořadí průjezdu cílem hraje roli až pro závodníky, kteří nemají žádný bod. Čili ve zkratce, kdo chce medaili, šetři síly na poslední čtyři kola. Kdo chce být mezi 4.-9.místem, jde po premiich. Ale zas tak jednoduché to není..

V masových závodech startují závodníci z různých distanci. Máme tu ty, kteří září na 1000, 1500m, i dalkare na 5, 10km.. a dle toho se odvíjí i jednotlivé strategie. Dalkari mají samozřejmě větší vytrvalost, tudíž zkouší utoky z dálky, třeba osm, deset kol do konce. Naopak rychlejší závodníci či skoro až sprinteti šetři síly až na závěr a jen lepí pokusy o útoky. Je to dost taktické a divacky atraktivní závodění. 

Za ty tři, ctyři roky už se v této disciplíně vykrytstalizovali specialisté, kteří dokáží včas rozpoznat snahy soupeřů. Ví, kdy a kde se pohybovat a jak reagovat. Mezi muži to je např. Seung-Hoon Lee, Giovannini, Wenger, Contin, Kay, Swings, Mantia.. všechny tyto závodníky vídáme i v individuálních závodech různých distanci, ale masový závod se pro ně stal tím hlavním. 

Ve SP se často nevidí, aby mezi tyto specialisty zasahovali hvězdy individuálních závodu jako je Kramer, Pedersen, Bloemen, Bergsma, Verweij apod.. ale právě na velkých závodech jako MS nebo letos OH tu právě máme na startu i tyto hvězdy. A právě díky ním z toho může být celkem dobrá resp. ještě lepší podívaná. Právě Kramer, Pedersen a Verweij okoreni olympijský závod. 

Olympijského závodu se zúčastní 24 sportovců, kteří jsou rozděleni do dvou SF po 12. Z každého SF pak postoupí osm nejlepších do finále. Finále tedy jede 16 jezdců. 

Zatímco snahu Kramera a Pedersena chápu resp. budou muset útočit z dálky, pokusit se ujet a dovézt to do cíle. Je jim jasné, že do posledních dvou kol nemají takovou vybusnost a rychlost, aby konkurovali rychlikum. Zda jsou toho schopni je otázka. Ve SP se to málokdy stane. Pokoušel se o to např. Bergsma či naše Martina Sablikova mezi ženami, ale neuspěli. Povedlo se to dvakrát Giovanninimu, ale v ne tak silném startovním poli. Spíš tedy čekám, že to Pedersen a Kramer zkusí na dlouhou, ale budou dojeti a skončí v poli poražených. 

Čeho chce dosáhnout Koen Verweij moc nechápu. Nebo lépe řečeno, je jasné, že chce medaili, ale nechápu, jak ji chce získat. Specialista a top závodník na 1500 a 1000m se na OH vůbec ale vůbec nepotkal s formou. Vytuhl v závodě na 1500m, vytuhl v tymovem závodě, kdy byl po CF nahrazen Roestem a vytuhl i dnes na 1000m. Ano, jel dnes ostrý závod a zítra ho čeká 2x 6400m v rozmezí jedné hodiny. Aby dokázal ujet je nesmysl, je zvyklý jezdit naplno dve, tři kola. A aby čekal na závěr, což je reálnější, tak tam jsou lepší, rychlejší závodníci. Proti Verweijovi jsem vsazel ve všech závodech a tuto tradici zde dodržím i tentokrát.

Alexis Contin je specialista na masaky. Konaly se tři MS a jeho bilance jsou tři medaile. 2x bronz a jednou stříbro. Takovou bilancí se nikdo pochlubit nemůže. Letos tedy ve SP až na 8.místě, ale do jisté míry za to může snaha vyladit formu až na zítřejší olympijský závod. Contin dokáže být aktivní, co se týká nástupu a zároveň má i slušné finishe. Je to vyrovnaný závodník na všechny scénáře, což jsou skvělé předpoklady pro medailové umístění. 

Contina hrají i proti Pedersenovi @2.26 za 3/5. Případ Pedersena jsem popsal výše. Nor startuje v 2.SF, které je lépe obsazené. Může se tedy klidně stát, že se nevejde ani mezi osmičku postupujících. 

A jako třešničku kurz @3.15 proti Kramerovi. Kramer tu nepřesvědčil ani v jednom závodě. Na 5000m sice udělal zlato, ale v čase pomalejším než loni na SP. Na 10000m zcela vybuchnul a jako mega favorit skončil bez medaile. A ani v tymovem závodě nebyl tím pravým tahounem, jako vždy bývá. Masové závody nejezdí. Stejně jako u Pedersena má jednu hrací kartu a tou je útok z dálky. 

Bookies až moc favorizuji top závodníky individuálních závodu, ale já si spíš myslím, že specialisté budou mít výhodu. To, že dávám na Contina dohromady 9 jednotek je samozřejmě velký risk. Když bouchne, tak to zabolí, ale já tam prostě vidím value.