Na loňskou sezonu by ve středočeském klubu nejraději zapomněli. Tuzemským multišampionům se nepovedlo postoupit do Final Four Českého poháru ani do finále Kooperativa NBL, kde jej po osmnácti mistrovských sezonách na trůnu vystřídala Opava. Když k tomu přičteme i brzký konec v Lize mistrů, jednalo se o opravdu nevydařenou sezonu se vším všudy.
Neúspěch v tuzemsku i na mezinárodním kolbišti
Takovouhle sezonu jako na kolotoči v Nymburku dlouho nepamatují. Tým vstoupil do sezony matnými výkony i výsledky, které na konci října vyvrcholily koncem lotyšského trenéra Robertse Štelmaherse i jeho asistenta a krajana Akselise Vairogse. Hlavním koučem se stal sportovní ředitel klubu Ladislav Sokolovský a jeho asistentem pak ex-děčínský kormidelník Pavel Budínský.
Kromě toho nastaly i změny v kádru, když vypadnutí z Ligy mistrů již v základní skupině mělo za následek například odchod ostříleného kanadského playmakera Marka Klassena, který se během krátkého angažmá jevil ve výborném světle. Sokolovskému s Budínským se sice povedlo týmu vštípit určitý herní styl, ovšem výsledková hitparáda to ani v dalším průběhu sezony nebyla.
V Lize mistrů tedy nymburský tým vyletěl již po základní skupině. Cesta Českým pohárem skončila pro Nymburk ve čtvrtfinále, kdy na půdě Brna prohrál o 18 punktů.
V nejvyšší soutěži se Nymburští probojovali do semifinále, kde se střetli s pozdějšími šampiony z Opavy. V sérii ztráceli již 1-3 na zápasy, ovšem dokázali utéct hrobníkovi z lopaty, srovnat na 3-3 a rozhodující klání se hrálo v nymburské aréně. Družina Petra Czudka ovšem utkání zvládla výborně takticky, domácím dovolila nastřílet pouze 66 bodů a zaslouženě postoupila do finále proti Děčínu. V bitvě smutných poražených Nymburk zdolal Pardubice a pověsil si tak na krk bronzové medaile.
Absence X-faktoru do koncovky
V předchozích sezonách se nymburský celek mohl spolehnout na bodového tahouna, respektive tahouny, kteří kromě pravidelného sycení konta svého týmu dokázali tým strhnout a vzít na sebe (z)odpovědnost ve zlomových a rozhodujících chvílích.
Takovými borci byli v minulých sezonách například Zach Hankins, Colbey Ross, Retin Obasohan, Hayden Dalton, Jerrick Harding či Vojtěch Hruban. Ovšem v minulém ročníku nikdo podobný, kdo by dokázal zvednout prapor týmu v pravou chvíli, v týmu nefiguroval. Pokud se takový borec pro nadcházející ročník v týmu najde, bude pro Nymburk cesta zpět na výsluní mnohem snazší a umetenější.
Nový šéf lavičky i smršť změn v kádru
Po loňské turbulentní sezoně se trenérského žezla v polabském týmu ujímá Ital Francesco Tabellini, jenž v předchozím ročníku vedl USK Praha. Jeho asistenty budou dosavadní kouč Ladislav Sokolovský a také Adam Konvalinka, jenž loni šéfoval střídačce Kolína. Klub naopak opustil Pavel Budínský.
Kámen na kameni nezůstal ani v hráčském kádru. Novými nymburskými tvářemi jsou novopečený český reprezentant Spencer Svejcar, jenž byl tahounem Ústí nad Labem. Z Ostravy dorazil do Polabí centr Sukhmail Mathon. Z anglického Bristolu Flyers ulovilo vedení na pozici čtyři Thomase Bella III a jedním z bodových lídrů by měl být point guard Ty Gordon, jenž přišel z estonského Tartu. Zvučnou posilou je také reprezentační křídelník Jaromír Bohačík, který se do svého bývalého klubu vrací z angažmá v německém Bambergu.
Naopak v nymburském dresu od nové sezony neuvidíme legendárního pivota Petra Bendu, jenž ukončil svou bohatou dlouholetou kariéru. Kromě něj se s klubem loučí i Lukáš Palyza, Eric Lockett, James Boeheim, Nate Watson, Lamb Autrey a Evan Gilyard.
V přípravných utkáních Jakub Tůma a spol. nenašli přemožitele. Postupně dokázali zvítězit nad pražskou Slavií, Kolínem, Pardubicemi i čtrnáctým týmem polské ligy Gliwicemi.
Sestava: Ty Gordon, František Rylich, Dávid Novák, Thomas Bell III, Jaromír Bohačík, Ondřej Sehnal, Spencer Svejcar, Luboš Kovář, Martin Kříž, Sukhmail Mathon, Jakub Tůma
Tip na umístění po základní části: 1. místo