od uzivatele Cadilek
Dokonce i na konci světa se kope fotbal
Gronsko, obrovsky rozlehly ostrov v severnim oceanu spada pod vladu Danska. Na rozdil od jinych zavislych uzemi jako jsou např. i nam zname Faerske ostrovy, zatim nema umozněno připojeni k FIFA a proto je clenem uskupeni ze statu a asociaci, ktere zatim na clenstvi cekaji.
Fotbal je v Gronsku nejpopularnějsim sportem a v soucasne době je evidovano kolem 5000 hracu. Pro mnohe bude ale asi i tak překvapenim, ze Gronsko ma svoje vlastni fotbalove soutěze. Ta nejvyssi se sklada ze tři kol a ty se museji stihnout odehrat za jediny den (a sice polarni J )V prvnim kole se utkavaji soupeři pouze v regionalnim kole, tzn. ze proti sobě nastupuji jen eskymaci ze sousednich vesnic. Taktez druhe kolo je pouze regionalni a az pote se vitězove utkaji v Narodnim kole, tzv Coca Cola GM final tournament. Vitězovi sice nalezi cest a slava, ale bohuzel nema moznost se kvalifikovat do jakehokoliv mezinarodniho turnaje. Mezi nejslavnějsi muzstva patři vsem jistě dobře znamy Nagdlunguaq-48 vitěz 10 narodnich sampionatu - tedy ligy. Gronska fotbalova asociace dokonce volala po tom, aby se jeden zastupce jejich soutěze ucastnil Danske nejvyssi fotbalove soutěze. To by jistě byla zajimava konfrontace, ale mohla by skoncit velkou ostudou, takze tato zadost nebyla prozatim vyslysena a ani do budoucna bych to neviděl přilis realně. Na druhou stranu uroveň hry neni vubec zla, jak by se dalo předpokladat. Po shlednuti několika zapasu bych si troufnul tvrdit, ze by se gronske top tymy v nasi divizi ci třeti lze neztratily. To znamena, ze fotbal neni moc o krase, ale kluci něco umi.
Co se tyka mezinarodni konfrontace, tak narodni muzstvo přezdivane Polar Bamserne ‚Polarni medvidci‘ muze nahanět hruzu a sazet goly soupeřum pouze v přatelskych utkanich, coz se děje dokonce uz od roku 1977. Mezi nejslavnějsi zapas pravděpodně bude patřit střetnuti s narodnim vyběrem Tibetu, ke kteremu doslo v roce 2001 v Dansku před 5000 divaky. Nejvyssiho vitězstvi dosahli medvidci proti britskym Channel Islands a sice 16:0 a jako nejhorsi porazku si budou hraci pamatovat 6:0 od Guernsey, 6:0 od vyběru Alandskych ostrovu a stejny přiděl i od Faerskych ostrovu, coz ale neni takova ostuda, protoze s těmi se trapi i nase reprezentace…
„Fotbalove stadiony“ je kapitola sama pro sebe. Přirodni trava nepřichazi v uvahu, to je vzhledem ke klimatu jasne. Vice uz překvapi, ze do nedavna se nehralo ani na uměle travě, ale na hliněnych a stěrkovych zpevněnych plochach. Prvni hřistě s umělou travou bylo za pomoci zahranicniho investora vybudovano teprve před 4 lety a byla to takova slava, ze se na to přijel podivat i Sepp Blatter. Narodni stadion v Nuuku udava kapacitu 2000 divaku, sedacky bychom vsak hledali marně. Stejně tak umělou travu. Narodni stadion se hrdě pysni udusanym stěrkem. Sedi se na skale, fanousci hosti promichani s domacimi, kde si kdo rozhodi kozesinu, tam si sedne.
Co se asi přilis nevi je fakt, ze z Gronske fotbalove lihně vzesel i fotbalista, ktery se dokazal vyrazněji prosadit na mezinarodni sceně. Tim je Jesper Gronkjaer, byvaly hrac Ajaxu a anebo třeba Chelsea. Osobně si myslim, ze fotbalove zkusenosti nenabral trenovanim přihravek o iglu v Nuuku, ale diky brzkemu přestěhovani do Danska. Slavneho rodaka vsak Gronsku upřit nemuzeme. Zda někdo v budoucnu řady rozsiři, to je otazka..
Co dodat zavěrem? Sazkovku, ktera by v nabidce Gronskou nejvyssi soutěz měla vam bohuzel neřeknu, ale pokud jsem i tak v někom vzbudil zajem, tak nevahejte v letě na ligu vyrazit. Myslim, ze by se mělo byt na co koukat J