Campeonato Carioca

Autor: radim- již zde nepůsobí datum publikace: 24.1.2014 20:14

Autor Vilo

Obrázek

Brazilské fotbalové mistrovství Carioca zahrnuje souboj klubů ve státě Rio de Janeiro. Z letošních celků Seria A tak můžeme opět vidět Botafogo, Flamengo, Fluminense a Vasco da Gama. Z klubů Seria B zde nehraje nikdo,takže potom až kluby ze Seria C a D. Loni do Carioca A2 sestoupili Quissamá,kdy se v debutové sezoně neudrželi a tradiční celek Olaria,které je asi škoda. Máme dva nováčky – Bonsucesso a Cabofriense. Oba celky,jakmile skončily v září Carioca A2 naskočily do Copa Rio,kde se však nedostaly přes skupinové první kolo. Další dva týmy,které s nima hrály Copa Rio a jsou zde,jsou Volta Redonda a Duque de Caxias. Takže soubojů zde zajímavých bude víc než dost.

Carioca se dělí na dvě části,nejprve začíná tzv, Taca Guanabara a pak druhá část Taca de Rio. Loni se hrálo trochu jiným systémem než letos,byly dvě skupiny,první dva postupovali do semifinále. Semifinále i finále se hrálo jen na jeden zápas a celkovým vítězem v Guanabara bylo Botafogo,když porazilo 1:0 Vasco a stejně tak v Taca Rio,kdy Botafogo porazilo 1:0 Fluminense.

Obrázek

Letos je všech 16 klubů narváno do jedné tabulky,kdy po 15 zápasech první čtyři postupují do semifinále a dva pak sestupují do Carioca A2.


Obrázek
Audax Rio loni v první části nepostoupil do vyřazovacích bojů,ve skupině s Flamengo a Fluminense byli asi skoro všichni bez šance,to samé bylo v Taca de Rio,kde místo Flu postoupili Resende. Letos hráli před Cariocou opět Copa Rio,kdy v první fázi postoupili spolu s Bangú do 2. Fáze,tam už však ve skupiněA skončili poslední. Letos bude na tom Audax obdobně asi jako v loňském ročníku,na Cariocu sice přišel nový kouč Válber na místo Barbieriho, aby se pokusil o větší úspěch než v Copa Rio. Válber sice jako hráč toho má v mládí v Seria A dost za sebou,ale jako kouč ne. Výhoda pro Audax může být to, že v Copa Rio hráli skoro se všemi celky,kteří hrají s nima i ted Cariocu,jako Duque,Madureira a další. Tam můžou hrát vyrovnanou roli. Ale odešel hlavní golman Rafael do Macaé a kvalitně nahrazen nebyl. To zase může být velká slabina. Shrnutí: na první čtyři místa s nima nepočítám,budou se plácat ve středu,spíše ve spodní polovině tabulky.

Obrázek
Bangú loni skončilo hned třetí za Flamengem a Flu,takže by se o nich mohlo mluvit jako o nejsilnějším klubu z těch slabších. Ale v Taca Rio už nepotvrdili formu a naopak ve své skupině poslední bez výhry. Takže tady bylo hodně vidět,jak rozdílné jsou výsledky v obou částech zvláště u průměrných týmů.Letos zatím nastoupili trend lonského roku,v Copa Rio se dostali až do semifinále,kde podlehli pozdějšímu vítězi a i současnému účastníku Cariocy – Duque de Caxias ve dvojzápase 1:5. V posilování byli dost střídmí,přivedli ale kvalitního mladíka do útoku,Eliase z Corinthians U23 a bývalé dvojky v Fluminense a Vasco, Rafaela- 30 letý golman byl ale 8 měsíců bez práce,protože hrál naposledy za Rio Verde GO a ti sestoupili do druhé ligy ve státě Goias a jemu skončila smlouva. Je ted velmi rád za novou šanci,měl by zde být jedničkou a určitě se bude chtít ještě ukázat v tom nejlepším světle. Shrnutí: V první části by se měli v pohodě umístit někde ve středu tabulky ,spíše v horní části.

Obrázek
Boavista SC se letos v Copa Rio dostala až do finále,kde svedla vyrovnaný dvojzápas s Duque ale prohráli nakonec celkově 3:2. To však nemění nic na tom,že hlavně na domácí zápasy se dost těším,je to jeden z těch černých konů jako třeba Madureira nebo Resende,které se dokáží vyrovnaně postavit i těm celkům ze Seria A. Loni v první fázi skončili shodně se stejným počtem bodů s Bangú na třetím místě,v Taca Rio už to bylo horší. Posily ale přitáhli ted impozantní,především záloha a útok už ted vypadá jen z posil mezi nejsilnější z těch slabších celků – posledním doposud příchozím je Jéfferson,29 letý bývalý hráč Vasco,Bahia,Avai a Atletico GO,kdy v roce 2011 získal titul mistra s Vasco,dále je tam Jonatas z Flamengo,útočníci Gilcimar a Bruno Costa a z America RN Cascata. V první fázi Copa Rio třeba ve své skupině 2x porazili Macaé,s kterým hrají i zde. V druhé části porazili Duque,Audax s Madureira remíza a výhra,takže hodně slušné výsledky s dalěími kluby Cariocy. Shrnutí: Doma budou asi získavat dost bodů,venku dokáží sázet také,jeden z mála klubů,kde bych řekl preferují anglický styl,a to,že jezdí až do poslední minuty na plno,ne jako někde ve Francii,kde už 15 minut před koncem jen kopou a čekají na píštalku. Mohou překvapit a pokusit se zamíchat mezi postupující celky.

Obrázek
Friburgu měli loni silnou skupinu s Botafogo a Vasco,před nima už byla jen Madureira. Ale celkově toho moc nepředvedli,tým který dostával jeden z nejvíce branek. V Taca Rio za 7 zápasů základu jich dostali 10 a 15 dali a to stačilo na třetí místo. V Guanabara branek dostali 15. Letos v Copa Rio však zklamali na plné čáře,nepřešli přes skupiny v první fázi,s tím se jaksi nepočítalo. Možná je to dost dáno tím,že neměli k dispozici svůj stadion,kde probíhají rekonstrukce a renovace trávníku a bude ok až na čtvrté kolo s Flamengo. Tady bych proto doporučil sledovat ty první tři kola,hlavně ten první zápas doma s Bangú,doma určitě nebude a nevím,zda záměrně to SK uvedou,tady bych se přiblížil k Bangú. Fribourgu totiž přivedli jen golmany,jinak nic moc. Už měli dva – Afonso a Felipeho,přesto jim to bylo málo a přivedli ještě 24 letého Leodo Pesqueiru z Nova Friburgo,který chytal v soutěži Pernambucano za Ararapinu PE a proto si od něj možná slibují. Shrnutí: tento klub tipuji na spodní patra,letos bude mít myslím problémy,které už ted byly vidět v Copa Rio,posily žádné,ofenzíva prakticky chudá,jeden z aspirantů v boji o záchranu.

Obrázek
Cabofriense je letošním nováčkem soutěže spolu s Bonsucesso. Loni absolutně ovládli Cariocu 2,letos Cabo v Copa Rio skončili v první fázi. Tým,který měl skore 13:9 za 8 zápasů ztratil na druhé Duque 4 body hned v počátku. Na to jak hrál klub nevýrazně ted v Copa Rio,jsem moc zvědavý,co ukáží ted v Carioce,protože přivedli 4 hvězdy,které oplývají na brazilskou soutěž zkušenostmi,z Kataru se vrátil top záložník Keninha,ten bude ve svých 28 letech klíčovým hráčem mužstva,naposledy hrál v Atlético GO doma. Z América RN došel Kaká Mendes a o Fabrício Carvalho a Gladstonovi z letošní Seria A se snad ani zminovat nemusím. Otázka je,co zmůžou 4 hráči se zbytkem klubu,ale určitě to bude těžko tipovatelný celek,z počátku bych asi dal od něj ruce pryč,maximálně zkusit na branky,ale na nějaké výhry či prohry bych se nepouštěl. Shrnutí: Kádrově jsou na tom asi slabší než loni,přivedli 4 jména,která ale nemusí zapadnout,ještě může přijít zranění a je hotovo,moc bych se o ta jména neopíral,ikdyž budí respekt,přesto pasuji Cabo také z jednoho z adeptů na sestup,tento tým pro mě asi no bet.

Obrázek
Macaé mělo už ted náročný úvod,hráli současně Copa Rio a třetí nejvyšší soutěž Seria C a to prosím jen s jedním kádrem,kdy třeba ve čtvrtek hráli ligu a v pátek pohár. Nemůžeme čekat,že tento klub předvede nějaké zázraky a podle předpokladů se pohár vypustil a větší soustředěnost byla na ligu. V Seria C se dostali až do čtvrtfinále o postup do druhé ligy. Zde však skončili na Sampaio Correa,pozdějším finalistou se Santa Cruz. Macaé na Cariocu vypadá dobře připraveno. Kouč PH Filho už má ted sestaven prý tým,který je plně pro Cariocu připraven,celkem najal nových 9 hráčů,mezi kterými je třeba 34 letý Ziquinha který se vrátil domů a za to se chce odvděčit,druhá liga v Uruguayi už mu moc nevoněla,po zranění kotníku se zotavil dost podstatný útočník Jean a opět dostává důvěru kouče.,zatím dva přáteláky dopadly slibně,nejprve dali debakl Americano a pak remíza s Bonsucesso. Ale ještě k těm posilám,golman Rafael z Audax RJ,obránci Elias a Heverton(známa jména ze Seria A),útočník Carvalho a záložník Douglas. Dokonce kouč vyhodil 4 doposud základové hráče,kteří prý už nepřesvědčili – Rodrigo,Thiago,Juninho a Bombonatto jsou k mání zdarma a určitě se někde objeví. Shrnutí: Macaé vypadá na kompaktní tým,má slušné výsledky a mohou to dosáhnout dost vysoko,měli by v pohodě zahrát střed tabulky,sestup jim asi nehrozí.

Obrázek
Letošní vítěz Copa Rio,přejeli všechny celky z letošní Cariocy,které hrály i Copu,dá se říci,že neměli téměř konkurenci. V první fázi sice šli až z druhého místa za Volta Redonda a skore 7:7 po 8 zápasech,v druhé části skončil první před Boavistou a skore opět nízké 6:5 za 6 zápasů. V semifinále pak 5:1 Bangú a ve finále 3:2 Boavistu. Venku hodně defenzivní tým,over maximálně doma,hodně přizpůsoboval hru soupeři a tím získával. Nikdy to nebyl tým,který přišel s něčím novým a porážel kluby nějakou výraznou technikou,většinou těží z chyb a ze hry soupeřů. To řekl i kouč a přivedli už 8 posil,jako poslední obránce Pessanha z konkurenčního Cabofriense,další jsou záložníci Guaraci,Ramon a Teixeira,útočníci Terra a Junhinho,obránce Alan a golman Andrade. Minimálně 4 jména stojí za to a věřím,že do týmu zapadnou. Shrnutí: myslím,že klub od doby,kdy sestoupil z druhé ligy už má svou slávu za sebou. Vítězství v Copa Rio beru jen za jakousi vlaštovku,ale v Carioce budou chtít překvapit všichni,konkurence bude vyrovnaná a Duque má podle mně jen na zlatý střed.

Obrázek
Volta Redonda taky v Copa Rio celkem překvapili,když prošli hladce až do semifinále,zakladní první dvě části patřili k nejlepším celkům,pokud by s tímhle stylem vyšli i do Cariocy,mohou myslet dost vysoko. Ale opak bývá většinou pravdou. K dobrému týmu přišla další řada nových hráčů a vypadá to,že Volta bude mít skoro dvě vyrovnané jedenáctky. Největší posilou bude asi bývalá hvězda Goiás,s kterým slavil titul ,ofenzivní záložník Marcus Vinicius,který naposledy hrával v Audax SP a měl výborné výsledky a hrál pravidelně. Další posílení útoku je v Dantasovi a Laionel,stejně jako záloha Dudu a Oliveira. A do obrany známá jména z letošní Seria A Cris a Gilberto. Shrnutí: Těžko předvídat,co tým dokáže,podle dosavadního průběhu by měli okupovat horní patra,škoda,že postupují jen první čtyři do boje o titul,pokud by to bylo jako loni,kdy postupovalo 8 celků,tak bych je na postup dal,ale tam letos dávám Botafogo,Flamengo,Fluminense a čtvrtý celek bude složité hledat,ale Voltu mezi ně nedávám,spíše nekdo z trojice Boavista,Madureira a Resende.

Obrázek
Resende FC jsou povážováni za jednoho z černých koní soutěže. Tomuto klubu navíc fandí i obyčejní lidi,kteří s fotbalem nemají nic společného a nebo dokonce rivalové. Klub totiž postihla začátkem prosince tragédie,kdy byl zavražděn ve městečku Saquarema záložník Rodrigo. O to smutnější to je,že tento hráč přišel krátce před smrtí o svou ženu,která podlehla rakovině a Carioca měla být pro Rodrigo novou cestou,jak přijít na jiné myšlenky,byl to už druhý sportovec,který byl v krátké době zavražděn v Rio. Další mínus může být,že nehrají ted na svém stadionu,kde zasévají nový trávník,ale zázemí jim hned poskytlo několik klubů jako třeba Flamengo,tak bych tady nějakou záludnost nehledal.Pozitivem je ale hlavně to,že kouč Paulo Campos udržel i přes zájem jiných klubů klíčové hráče jako Mauro,Silva,Hiroshi,Marcel a Regis. Tohle bude zase páteř týmu a k nim ještě 3 posily se zkušenostmi Seria A i B:Peter,Gallo a Gérson. Shrnutí :tradiční klub Cariocy,který hraje za Rodrigo a jeho čest,to v Brazílii může mít velkou sílu,podle mně jeden z aspirantů na boje o postup.

Obrázek
Co psát o stabilním účastníku Seria A. Tak jen asi to,že po skončeném ročníku odešel úspěšný kouč Oliveira do Santos a sem přišel Hungaro. Tým skončil na čtvrtém místě,což znamená,že si zahrají kvalifikaci Copa Libertadore, už ted chystají výlet do Ekvádoru,kde koncem ledna sehrají duel s Deportivo Quito a je jasné,že to zasáhne letošní Cariocu,kdy bud bude mít nějaký zápas odložen ,nebo spíše bude hrát dva zápasy reserva. Tým má pouze jednu posilu a tou je navrátilec z Kashiwa Reysol,35 letý Jorge Wagner. Shrnutí: jasný adept na postup o titul. Nemá cenu něco příliš rozebírat,vždyt v konkurenci amatérských klubů musí jednoznačně uspět. Ale první zápas hrají na Resende a to může být dost zajímavé.

Obrázek
Flamengo letos zažilo také úspěšnou sezonu. Vyhrálo Copa do Brasil,když ve finále porazili Atletico PR. V Seria A sice skončili ve spodní části,ale Copa Libertadores si zahrají právě díky vítězství v poháru,sice jen kvaldu ,ale postoupit mohou. Kouč Almeida přivedl posily Insúa (ex Velez a Boca), Araujo z Lanúsu a Evertona z Atletico PR,tito hráči byli klíčovými ve svých klubech a budou patřičně i zde. Ještě dokonce uvažují o útočníkovi Lima z Benficy Lisabon,který se chce ve svých 30 letech vrátit. Shrnutí: Taktéž jeden z aspirantů na postup do finální části. Los mají zatím střídavý,začínají se slabšími Audax doma,takže celkem pohoda na začátek.

Obrázek
Vasco da Gama spadli letos z první ligy,přesto kouč Batista podepsal dále až konce roku 2014 a na klub,který spadl si dovolují celkem dobrá jména,z paraguayské Olimpia,která hrála finále Libertadores přivedli golmana Martina Silvu,zkušený třicátník,ze stejného klubu přišel i Aranda,z Prety Leonardo a Soutto z Mineiro. Ač to vypadá na to,že klub bude po pádu v krizi,myslím,že je to naopak rychle postaví na nohy jako loni Palmeiras a půjdou nahoru a to i v Carioce. Shrnutí: Budou na jednom z postupových míst do finále.

Obrázek
Nováček Bonsucesso to bude mít debutu opravdu těžké. Změnilo se personální obsazení vedení,koučem zůstal sice Ricardo Barreto,ale jeho asistent je César Mello,a další změny u fyzio a koučů reservy. Od konce listopadu již začaly fyzické přípravy a teprve koncem prosince přišel první kontakt s trávníkem a míčem. Důležité je však to,že tým nemůže ještě sehrát žádný přípravný duel,protože z týmu,který postoupil z Cariocy A2 zbylo jen 10 hráčů,zbytku překvapivě nebyla obnovena smlouva a tým musí dost posílit,ale zatím nikdo kloudný nepřišel. Barreto přiznává,že debut bude velmi složitý,pokud všichni hráči nebudou makat nad 100%. Ale v této soutěži s tímto kádrem nemůže čekat zázraky. Takže v týmu zůstali: golmani: Leandro Santiago a Gustavo
obránci: Marlon, Lucas Gama a Victor Hugo, záloha: Allan a Michel Ricardo,Marquinhos,útočníci: Erick a Rennan. Shrnutí :pokles v obsazení bude mít určitě následky,tým dostane asi pořádnou lekci,všichni kvalitnější hráči jsou už dávno rozebráni a kvalita v Bonsu bude chybět. Tým bude mít co dělat ,aby nesestoupil.

Obrázek
Madureira,nevyzpytatelný tradiční celek Cariocy,jak už jsem psal,umí se na silné celky vytáhnout. To je také dáno tím,že Madureira hraje i brazilskou Liga Fut 7,což bych řekl,že je to něco jako futsal,tato liga je klasicky vedená jako Nacional League a tam hrají jen celky Seria A a Madureira z těch provinčních. No a letos těsně před Vánocemi se madureira dostala až do finále,kde se střetli s Flamengo a prohráli těsně 0:1. Za připomenutí stojí,že zde hrají normálně hráči Seria A a borci z madureiry tak získavají dost zkušeností,které pak uplatnují. Škoda jen,že při tom finále po závěrečném hvizdu madureira neudržela nervy a strhla se rvačka,přidali se i fanoušci a budou tresty,které odnesou hráči v Carioce,kam se tresty počítají,ikdyž jde o jinou soutěž. Letos v Copa Rio Madureira skončila až ve druhé části za Boavistou jen dva body. Ale zase ji dokázala doma porazit. Carlos Roy byl potvrzen jako kouč pro Cariocu,jeho největší úspěch bylo finále s Madureirou o Seria C a následný postup. Madu tedy hrála také současně Copa Rio i třetí nejvyšší soutěž,kterou se jim podařilo udržet i pro další sezonu,takže sezonu lze zatím hodnotit za vydařenou. Na posily prakticky ani zatím nebyl čas,protože klub byl v plném zatížení. Čekám,že posílení dojde až ve druhé fázi Taca de Rio. Shrnutí :spousta hráčů se zkušenostmi,hodně vyrovnaný kádr s lavičkou,pokud se něco nestane v rámci karet a zranění budou dobří,především doma,Cariocu v pohodě zachrání,na postup to asi ale nebude,ve finálních zápasech většinou lehkomyslně ztrácejí.

Obrázek
Nova Iguacu je celek v Seria D,tedy čtvrtá nejvyšší soutěž,letos se jim však nepodařilo ze skupiny postoupit a v srpnu tedy končili,hned však naskočili do Copa Rio,takže plus bylo,že nemuseli hrát jako jiní dvě soutěže najednou. Zde však také skončili v první fázi ve skupině předposlední. Nějak podobný průběh bych očekával i zde. Tento klub patří k těm nejchudším a ikdyž hraje čtvrtou nejvyšší soutěž,tak jen několik hráčů je pod jakousi profismlouvou,jinak je to klub na amatérské bázi. Každé vítězství u tohoto celku musí být bráno jako velký úspěch,zvláště tady v Carioce,kde jsou ti nejlepší z nejlepších. Už loni to vypadala ,že spadnou,nakonec jen taktak se zachránili před Olarií,která to odnesla,v Guanabara byla předposlední a v Taca Rio jen díky Vasco,které skončilo za nima nespadli a šla Quissamá. Shrnutí: kdyby padaly čtyři mužstva,tak tihle mají předem jedno rezervované na sestup. Ikdyž tam sestupují jen dva,myslím,že slabší klub letos v Carioce nenajdeme a letos pádu asi neujdou.

Obrázek
A máme tady poslední celek a tím je Fluminense,které neudrželo nejvyšší soutěž a padá do druhé ligy i přesto,že vyhráli v posledním kole v Bahia 2:1. Jenže vyhrála i Coritiba a právě na její úkor Fluminense zůstalo na první sestupové pozici,o skore za tygry z Criciúmy. Novým koučem se stal Renáto Gaucho z Grémio i přesto,že s Grémio skončil na druhém místě a Grémio bude hrát Copu Libertadores. Tohle platilo ještě do čtvrtka 26. 12. 2013,ale v pátek je už všechno jinak. Fluminense vyhrál odvolací soud s Portuguesa a zachránili Seria A pro další sezonu. Vtip byl v tom,že Portuguesa byla potrestána odečtem za neoprávněný start Hévertona v polovině zápasu s Grémio,týmu se odečte bod za remízu s Grémio a mínus tři za start hráče pro špatné doklady. Do druhé ligy tedy padá Portuguesa,která tak skončila se 44 body v sestupu. Většina statistik však tento fakt ještě nezaznamenala,tak bych doporučil tohle brát hodně na vědomí,protože pro Flu to znamená velké uklidnění. A na cestě už je posila Guinazu z Estudiantes a mají přijít další a další. Celkově tedy klub nemusí projít restrukturalizaci a může pomýšlet jen na zlepšení celkové situace. Prezident Peter Siemsen slibuje velká jména,stejně jako nový víceprezident Ricardo Tenorio,tak se nechejme překvapit. Shrnutí: Klub pasuji na postup do finální části.