Novak Djokovic - Andy Murray | Ostatní Autor: Garbucks

5.6.2016 10:14
Tenis
Ostatní
2016-06-05 15:00:00
3.7
1
Andy Murray
PINNACLE
Ostatní

Dnes sa rozhodne aj o víťazovi mužskej časti French Open-u a bude to dosť zaujímavé. Djokovič, ktorý nikdy nezískal titul z Paríža a najviac aktívny a trénujúci tenista sveta, Brit Murray.

Myslím, že je zbytočné predstavovať jednotlivých hráčov. Myslím, že každý športový fanúšik a tipér pozná svetovú jednotku s dvojkou.

Má vôbec Andy šancu? Tak určite áno. Tenis je vždy plný prekvapení a aj včerajšie ženské finále a mužská štvorhra skončili menšími prekvapeniami a titul si vzali menej favorizovaný hráči.

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše a vrhnem sa na vec.

Nole, Djoker či menej používané Nox svetová jednotka, vládnuca tenisu s obrovským náskokom v rebríčku ATP. Samozrejme, je neskutočný hráč a vyhráva zápas za zápasom a platí to aj pre GS, ale antuka nie je jeho zrovna dominantným povrchom. Hneď v úvode antukovej sezóny vypadol s Jiřím Veselým v Monte Carle po 3 setoch (4-6, 6-2, 4-6). Chuť si napravil víťazstvom v Madride opäť v troch setoch proti Murray-mu 6-2, 3-6, 6-3. No v Ríme na neho tento Brit vyzrel a zdolal pomerne hladko 6-2, 6-2.  Čo sa týka tohto roku, stretli sa ešte aj vo finále AO, kde Murray doťahoval ale nepodarilo sa mu ukoristiť ani ten set. Samozrejme tvrdý povrch je niečo iné.

Djokovičova celková bilancia je famózna, no vo finále to má 11W-8L. Ďalším jeho veľkým mínusom je aj spomínané čakanie na titul RG. Finále si zahral trikrát, no v rokoch 2012 a 2014 ho zdolal antukový kráľ Rafael Nadal, ktorý sa tento rok bohužiaľ odhlásil. A minulý rok ho zrušil Švajčiar Wawrinka 3:1 na sety.

Andy tohto roku predviedol nepekné výsledky na tvrdom povrchu a dostal rekt od G. Dimitrova alebo F. Delbonisa, ale na antuke sa parádne rozbehol a momentálne sa nachádza na bilancií 18W-2L. Prehral v Monte Carle, kde titul obhájil opäť Nadal (6-2, 4-3, 2-6)  a aj v Madride s Djokovičom. Výsledok som už spomenul vyššie. Tiež som spomínal finálovú účasť na AO.

Posledný titul Murray získal v Londýne na tráve v roku 2013 a čo sa týka FO, objavil sa tu vo finále prvýkrát a Británia si tak zahrá finále po temer 80 rokoch. V minulých rokoch tu dosiahol maximálne semifinále, kde raz vypadol s Nadalom a raz s Djokovičom. Zápas Djokom minulý rok  sa natiahol až do piateho setu, keď nevzdal zápas po dvoch setoch 6-3, 6-3 a Murray získal následne dva 7-5, no rozhodol jasný piaty set 6-1.

K ich ceste French Openom len pár slov; Djokovič ako vždy bezproblémový postup. Stratil iba jeden set s R. Bautistom a to v pomere 6-3, za prítomnosti tých náročnejších podmienok, kde si nevedeli ani jeden postrážiť vlastný servis. Bohužiaľ nikto iní mu nedokázal takto odolávať a ako Berdycha, tak aj Thiema pozametal úžasnou hrou za menej než 4 hodiny.

Murray to mal o čosi ťažšie. Úvod bol problém a z ničoho nič musel otáčať zápas z 0-2 proti Radkovi Štepánkovi, ktorý má už svoje roky a po takmer štyroch setoch sa zápas presunul na ďalší deň. V poslednom sete nakoniec vyhráva Murray, no keby sa jedna loptička vyvinula trošku inak, vôbec to nemuselo takto vyzerať. V druhom zápase stratil prvú sadu proti M. Bourgue. Domáci mal podpory až neskutočne veľa a to ho potom spolu s jeho tenisom priviedlo až k dvom získaním setom, kde mal Murray dosť veľké problémy, no spamätal sa a vrátil sa vo veľkom štýle. I. Drevoviča/Karloviča, čo má len podanie a medzihru ako svetová 300 zdolal 3-0, to isté ďalší servisman J. Isner padol 3-0. Obratné zápästie a snáď najrýchlejšiu ruku ponúkol Gasquet, ktorý odvrátil najprv vedenie 2-5 a vyhral 7-5 a nakoniec  druhom sete stiahol rovnaké vedenie a set plynul rovnakým spôsobom. Gasquet hral pekný tenis, ale Murray strašne kazil a cez pásku mu prechádzalo minimum úderov. Murray však vyhral TB a priniesol smršť v pomere dvoch rýchlych setov 6-0, 6-2. Bol som prekvapený, keď vyradil aj Wawrinku, ktorý obhajoval titul. Ale jednoducho vyzrel na Švajčiara, ťahal ho k sieti a on si nevedel poradiť. Čerešničkou bolo podanie a Stan vyhral iba jeden set 6-4, ostatné prehral pomerne hladko.

 

Celková bilancia? 24-10

Rivalita pretrváva už od roku 2006, keď pominiem ostatné povrchy a nechám tam iba antuku je to stále 5-1 pre Noleho. Murray ho na GS porazil doma na tráve i na US Open a dnes môže pridať výhru na antuke. Bude to vyrovnaný zápas, určite vyrovnanejší ako sme videli na Australian Opene. Murray si nesmie dovoliť robiť chyby proti Djokovi, ktorý je najlepší čítač hry na okruhu. Na strane Srba je určité psychické bremeno a uvidíme ako sa k tomu postaví, nie je to jednoduché. Viz. Serena ktorá sa pokúsi dorovnať Steffi Graf až v Londýne. Dnes nebudem vymýšľať žiadne hcp a zahrám si rovno Škóta Murray-ho a aj napriek tomu že mi nie je sympatický ani jeden sa dnes prikloním elfa z Glasgowa.