Kdybychom měli možnost sledovat tento zápas, asi bychom byli svědky dost zoufalého fotbalu. Utká se 23. York a 22. Guiseley v anglické konferenci, tedy 5. lize. Důležitost je ale velká, kdo vyhraje, si aspoň trochu pomůže, protože oba týmy nečeká nic než boj o záchranu.
Domácí York, před časem stabilní klub League Two, z níž ale na jaře spadl, je na tom prachbídně, vypadá to, že pád nedokázal zastavit. Naposledy zvítězil 3. září, tedy před téměř třemi měsíci, od té doby nasbíral bilanci 0-5-9. Aktuální forma je mizerná, což dokládají tři porážky za sebou za posledních 10 dnů (doma Dagenham a Lincoln, venku Bromley). K tomu všemu dnes York nemůže počítat s vyloučenými ofenzivními hráči Mokem a Ntiem.
V lize ostatně nezáří ani Guiseley, ale v období říjen-listopad si tým připsal čtyři výhry. Na rozdíl od dnešního soupeře tedy ví, jak vyhrávat. O kádru se asi není důležité moc zmiňovat, snad jen že v útoku nastoupí Jake Cassidy (23 let), který se donedávna protloukal 3. a 4. ligou a má na kontě nějaké góly za Tranmere a Notts County, několik let byl hráčem Wolverhamptonu, ale tam se neprosadil a víceméně jen párkrát střídal. V této sezoně dal za Guiseley 4 góly.
Guiseley je momentálně nejhorší tým na hřištích soupeře – jen jeden bod. Ale dnes, v zápase dvou tragédů, by se statistiky měly měnit. York je v daleko horší situaci, má absence a mizernou formu. Mužstvo Guiseley naopak dokázalo v sobotu porazit 3:1 Boreham Wood, což je tým hrající o postup. Je tam náznak zlepšení a tenhle výsledek se nepochybně postaral o zvýšení sebevědomí. Souboj Guiseley-York je takovým menším derby v rámci Yorkshire, obě města dělí jen asi 50 km. A konečně – je tady poslední vzájemný zápas, který se hrál 6. října. Výsledek byl naprosto jednoznačný: Guiseley-York 6:1.
Vidím tedy slušnou hodnotu v kurzu na vítězství hostů, byť jako AH 0.