Třetím dostihem je ve Varech celkem slušně obsazený handicap III. kategorie na mílové distanci. Mírným favoritem je tříletý Adamant Rock (5:1), který se tu slušně prezentoval i mezi staršími, když byl na stejné trati třetí. Následně v Mostě prohrál mezi vrstevníky až po boji o krk, takže bych řekl, že role favorita mu patří oprávněně. Na to, že se v handicapu ukáže poprvé bych ale jeho kurz viděl vypsaný správně.
V poli je pár zkušenějších koní, jako třeba Katchaba (8:1). Ten byl v červnu za favoritem pátý, teď ale ponese příznivější váhu. Asi by ho opět porazit neměl, ale počítat se s ním musí. Ještě větším nebezpečím by měl být také tříletý Iman (8:1). Ten se s Adamant Rockem utkal před dvěma týdny v Mostě, kde na něj na šestém místě ztratil nějaké dvě délky, teď ale oproti tomuto startu ponese o 6 kg méně, takže šance, že mu porážku vrátí má velmi dobré. Co mu může situaci komplikovat je to, že chodí zezadu, takže by potřeboval hodně rychlý dostih a také trochu štěstí v cílové rovině. Na to, že bude do třetího místa je kurz @ 3:1, což mi připadá celkem hodnotné.
Dalším koněm, který chodí ze zadních pozic a spoléhá na svůj finiš je Monte Christo (7:1). Ten ale běhá nejlépe na měkké dráze, což se dnes určitě očekávat nedá, takže já bych jeho šance tak optimisticky jako bookmaker neviděl. Mezi nejlepší se může přimotat i Surikata (8:1), která zjara zvítězila a i pak podávala stabilní výkony. Menší výpadek měla jen při posledním startu v červnu a od té doby se neukázala. Je tedy otázkou, v jaké formě bude po kratší pauze, já myslím, že by také potřebovala o pár set metrů delší trať.
Já si tedy vybral jiného zkušeného koně, kterému se na místní dráze nadmíru daří. Tropical Bond tu vloni vyhrál dokonce cenu II. kategorie, když při své start – cíl jízdě těžil hodně z tempa, které mu nastavil žokej Petr Foret. Ten to ze špice umí a v sedle bude i tentokrát. Musím ale i napsat, že „Bondovi“ se pak už moc nedařilo. Jeho tým ho převelel na proutěné překážky, kde předvedl čtyři nevýrazné starty (dvakrát spadnul). V aktuální sezóně se vrátil na rovinu, ale ani tam to žádná sláva nebyla.
To, že ve Varech se mu líbí, ale předvedl začátkem července při obhajobě svého „dvojkového“ triumfu. Tenkrát narazil na výrazně lepší sestavu a také se přes veškerou snahu svého žokeje nedostal k udávání tempa. Přesto dokončil pátý o 4 ½ délky za velmi dobrým Facts and Figurek, za sebou nechal užitečného Luska či Echo Rules. Tedy z pohledu jeho předchozích výkonů to bylo až neskutečné běhání. Při dalším startu se ukázal v Mostě, kde se ovšem z vysokého startovního čísla neměl šanci se dostat ke své oblíbené taktice a dokončil třináctý. Je ovšem třeba dodat, že ten den koně, kteří měli podobné startovní pozice, tak v podstatě neměli šanci.
Teď se tedy Tropical Bond vrací na svou oblíbenou lázeňskou dráhu, postaví se mu osm soupeřů, takže by konečně měl mít šanci se dostat k diktování tempa. Já tedy v poli nikoho, kdo by na tom měl zájem, nevidím. Pokud se tak stane, tak si myslím, že na rychlé dráze ho v cílové rovině budou soupeři už těžko dohánět. Dá se vsadit i do čtvrtého místa, já si ale dám za menší vklad to, že to zvládne do třetího. V handicapech bývají doběhy těsné, takže beru radši vyšší kurz. Já myslím, že i jeho šance na vítězství jsou určitě větší, než jak značí kurz @ 10:1, já ho prostě vidím v té skupince spolufavoritů dostihu. Hodně štěstí!