Mužský sprint je z rychlobruslarskych disciplín jednoznačně tou nejvyrovnanejsi. Na vítězství reálné vidím až šest závodníků a na medailí takových až 10-12. Čili rozhodne nečekejte nějaké vkladove palby a "tutove" duely.
Nejprve vezmu duel Verbij - Lorentzen
Za běžných okolností bych nevěděl, pro koho se rozhodnout. Oba jsou to špička ve svém oboru. Nicméně Kai Verbij neprozil ideální přípravu na OH. Po národní kvalifikaci, kde skončil druhý za R.Mulderem, se zranil. Údajně šlo o trhlinu ve svalu v oblasti trisel. Což je pro spritnera zásadní problém. Naštěstí pro něj se stačil dát dohromady pro OH, ovšem s určitým tréninkovým mankem. Od začátku kalendářního roku neodjel ani jeden závod, ani ten testovací v rámci OH. Co se týká ostrých, závodních startu, tak těch absolvoval tolik, že by je spočítal na prstech jedné ruky. Pri startu dostává zraněný sval zabrat nejvíce, proto ho Kai šetřil. Na národní kvalifikaci zajel čas 34,81s. Např. Lorentzen během SP jel na té same dráze 34,69s. A Verbij ve SP 34,84s. Rekord zde ma 34,77s. To jen malé srovnání. A taková ukázka, že Verbij v Heerenveenu rychleji nejezdí přestože je to jeho domácí trať. Do závodu jde Kai s velkou nejistotu. Tvrdí, že natrenovano má, ale že si není jistý, jak na tom bude v porovnání se soupeři. Když si vezmu fakt, že na národní kvalifikaci musel být v top formě, aby se vůbec kvalifikoval a od té doby byl zraněný a omezeně trénoval, tak mi vychází, že na tom lépe asi nebude. Hlavně pak tedy ten start bude manko, které se bude na jednom kole těžko dohánět.
To Havard Lorentzen je ve zcela jiné pozici. Letos zažívá nejlepší sezónu. Vede Světový pohár, má čtyři vítězství. Vyhrál i jeden sprint na posledním závodě SP před OH. Loni na MS zde jel čas 34,88s, což mu stačilo až na 7.místo. Ovšem oproti lonsku se norský sprinter zase vykonnostne posunul a dnes by měl jet rozhodně rychleji. Velmi dobře zde zajel testovací kilometr. Vyhrál i testovací závod na petistovce, ale ty časy je potřeba brát s rezervou. Málokdo jde v "tréninku" na hranu, aby riskoval zranění. A o adeptovi na medaili či dokonce na zlato to platí dvojnásob.
U Verbije tedy nemame žádné srovnání aktuální formy, Lorentzen vypadá dobře. Lorentzen jede v jízdě s papírově největším favoritem Mulderem, což je rozhodně dobrá zpráva (viz Erbanova včera). Kdežto Verbij jede s Japoncem Yamanakou, kde s pomocí moc počítat nemůže.
Teď ještě sepíšu nějaké myšlenky co mám v hlavě..
Ještě včera jsem myslel, že dnes vsadím na Jane Smeekense. Nizozemský sprinter zde loni slavil titul mistra světa ve sprintu časem 34,58s. Letos směřoval sezónu jen a jen k OH. O SP mu příliš nešlo. Ovšem ve včerejším tréninku, kdy simuloval rychle kolo mu v zatáčce ustrelila brusle a v rychlosti 60km/h upadl a narazil do bariér. Odjel pak do nemocnice na rentgen a s podezřením na otřes mozku. Momentálně žádné nové zprávy o jeho stavu nemám. Každopádně naráz v takové rychlosti asi nějaké následky zanechá. Otázkou je, jestli ho vynechat úplně nebo zkusit nějaký duel proti, když u mě patřil k hlavním adeptum na zlato..
Nakonec jsem se rozhodl pro duel s Němcem Nicem Ihlem. Ten by mohl být černým koněm závodu. Takový ten, o kterém se moc nemluví, přesto ale velmi kvalitní sprinter. Jak už tomu v olympijské sezóně bývá, závodníci často obětuji výsledky ve prospěch top formy na OH. I Ihle k tomu letos takto přistupoval. I přesto ale zajel třeba 2.místo v úvodu SP v Heerenveenu v čase 34,78s(lze srovnat s Verbijem a Lorentzenem v článku výše). Pak už Ihle vyskedkove žádná sláva. O pozornost se přihlásil až v posledním závodě SP v Erfurtu, kde byl pátý. Finální přípravu si odjel v tichosti v domácím prostředí. Do dějiště her přijel až před týdnem. Pracoval zejména na startech. Zlepšil si osobní maximum na 100m a posunul si i maxima ve fitku. Zda se tedy, že před OH se dostává do své top formy. Loni na MS byl zde Ihle druhý. Časem 34,66s za sebou nechal Lorentzena, R.Muldera, Hasegawu.. Nico dle svých slov není ten typ sprintera, který zajede všude dobře. Díky své robustní, svalnaté postavě mu sedí jen určitý druh drah. Tu zdejší si velmi pochvaluje. Říkal, že led zde zůstal měkčí, přesto velmi rychlý jako loni, což mu vyhovuje. Je to sprinter na sílu, technika jde stranou. Mívá často problémy s vnitřní zatáčkou, ale právě díky mekcimu ledu zde, může více zabrat a využít své silové přednosti. Vzhledem k tomu, že přijel na OH později, tak nejel testovací závody. Ale zdá se, že formu by mít měl, a tudíž by měl atakovat svůj loňský čas. 34,66s by dneska mohlo stačit na umístění kolem 3.-5.mista zhruba. Takže Smeekens - Ihle 2 @2.52 2/5
Vcera jsem zadal o vypsání Číňana Tingyu Gao. Tipac tedy vyhověl, ale jak jsem trochu čekal, že po té tlacence ho vypisou trochu níž, tak se také stalo. Gao patří do širší špičky, určitě ne do užší mezi Nizozemce, Lorentzena.. ale zbystril jsem, když zde v testech zajel 34,65s! Loni Smeekens titul za 34,58. Olympijské zlato bude někde kolem 34,3s hádám. Čili ten čas v tomhle měřítku vypadá hodně silně. Ještě když v závodě by měl jet na úplně hraně. V testech takto rychle nikdo už nejel. Nejblíže mu byl Hasegawa za 34,76s. Samozřejmě jsem psal, že testy jsou orientační. Ale to v případě, že favorit jede hůř, než se čeká. To, že závodník zajede takový čas v přípravě, je předpoklad k tomu, že v závodě pojede o něco rychleji. Viděli jsme to již u žen. Value vidím proti Verbijovi za @2.26 a pak proti Kanadanovi Boisvert-Lacroix, který na nížinné dráze takto rychle nikdy nejel. Loni na MS 35,02 a v testech 35,04s.
Proti Boisvertovi hraji i Ihleho @2.26, kurz dost vysoko. Ihle pro mě větší favorit.
Není tu vyloženě hlavní favorit. Dle sezóny se k nim ale rádi Lorentzen. Dle národní kvalifikace R.Mulder. Dle loňského MS Smeekens(ale kvůli pádu mu tolik nevěřím). Díky času z testů Tingyu Gao a dle loňského MS i Ihle. Verbij velká neznámá kvůli omezené přípravě a navíc na nizinne dráze má nejlepší cas "jen" 34,77s.