Čas letošních olympijských her se pomalu naplňuje. Zítra se koná poslední medailovy den. Zároveň toto bude má poslední analýza z letošních OH (konečně ten maraton končí :-D ).
Trochu blíže jsem se mrknul na zítřejší nejdelsi závod žen. Tedy 30km klasicky hromadně. Pojede se na 7,5km dlouhém okruhu. Závodnice jej tedy obkrouzi čtyřikrát. Jedna se, jak je tu zvykem, opět o dost selektivní okruh. Hned první kolo naseka startovní pole na malé skupinky, dvojicky či jednotlivce. Bude to závod, kde se nikdo nikde neschova. Prostě férové klání na výkonnost. Obodba toho, co bylo k vidění na dnešní mužské padesatce.
Favoritky závody musíme hledat tradičně mezi severankami. Norky, Svedky, Finky budou určovat raz závodu s tím, že mezi ně se mohou, a dost pravděpodobne i dostanou, závodnice z ostatních zemí.
Jmenovitě..
Největší favoritkou musí být legendární Marit Bjoergen. Závodnice, která se tu v Koreji stala historicky nejúspěšnějším zimním olympionikem, má všechny předpoklady k tomu, aby tu konečně urvala individuální zlatou medaili. Zatím tu má individuální stříbro a bronz a pak stafetove zlato a stříbro. Tedy čtyři starty a čtyři medaile. Třicítka klasicky je pak distance, kde by měla být papírově nejsilnější. Klasický styl je jí nyní bližší resp. soupeřky v něm nejsou tolik konkurenceschopne, jako ve skejtu. Pro Marit hraje vytrvalost i výborný finish. Velmi dobré výkony předvedla ve štafetě a tymovem sprintu. Nebyly na ní patrné žádné známky únavy.
Dalšími Norkami na startu bude R.Haga, H.Weng a I.F.Oestberg.
Ragnhild Haga tu má zlato ze skejtove desítky. Přijela výborně připravena. Ovšem klasicky styl má o poznání slabší. Ačkoliv poslední týden tu trénuje jen klasiku, tak nemůže být považována za zhavou adeptku na medailí, jako tomu je vždy v případě skejt stylu. Haga startovala ve skiatlonu a v úvodní klasické části nedokázala uviset ve skupině nejlepších. Na druhou stranu, bylo to její premiérové vystoupení na OH a byla dost nervózní. Ztrácela i ve své silné skejtove části. V sezóně moc klasiku nevyhledavala, její hlavní disciplínou je 10km F. 30km C jela loni v Oslu a skoncila "až" 15. Letos je zase ale silnejsi. Medaili tu neudělá, ale v desítce by být měla.
Heidi Weng je vedoucí ženou SP, vítězkou prestižního seriálu Tour de Ski. Když se člověk podívá na její letošní výsledky, tak zjistí, že téměř co závod, to umístění na bedně. Na OH přijela po dost náročné sezóně, a to si zde vybírá svou dan.. ve skiatlonu 9., ve sprintu 11. a v desítce 11. V porovnání s letošní sezónou velký výkonnostní propad. To, že Heidi není ve své kůži si samozřejmě všimli i trenéři a dokonce vyřadili Heidi, vedoucí ženu SP, numero uno, z tymove štafety. To už značí sakra problém. Heidi tohle dost nelibě nesla, jelikož ji bylo jasné, že přichází o zlatou medaili. Dokonce chtěla odjet z OH. Kolegyne ji nakonec premluvily, povzbudily, Weng si dala na pár dní úplně volno od tréninku a snažila se zkoncentrovat právě na třicítku. Do nominace se dostala i díky odstoupení Jacobsen kvůli nemoci. Heidi jde do závodu, ale vůbec neví, co od sebe čekat. Pojede ve velké nejistotě, neví, co jí vlastni tělo dovolí. Je v pozici, na kterou letos není vůbec zvyklá. Trenéři vůči ní moc optimisticky nemluví. Na otázku, zda může Heidi jet o medaile odpovídali vyhybave, že všichni jistě vidí, že tu není ve své kůži. Zde se jisté otevírá prostor pro nějaký ten bet.
Ingvild Flugstad Oestberg je číslem dvě letošní sezóny. Má v nohách téměř to samé co Heidi Weng. Stejně jako Weng tu Oestberg působí dost nevýrazné. 11., 17., 7 že skiatlonu, sprintu a 10km F. Zlato má z tymove štafety, kde svůj klasicky úsek zvládla v třetím nejrychlejším čase dne. Jen dvě vteřiny za Kallou. Do SP nekoukla jako výborná sprinterka. Dnes už se přeměnila na distancni závodníci. Ale zase určitě ne na vytrvalkyni. V sezóně jezdí závody do 10km. Občasnou výjimku pak představuje skiatlon na 2x 7,5km, v kterém už ale mívá vytrvalostni problémy. Třicítka na tak náročné trati pro mě ni bude pořádná makacka, v které, hádám, vzhledem k formě neforme, neobstoji. Bude se snažit viset co nejdéle na čele, ale v posledních 10km za to zaplatí a bude se propadat. Rovněž zde vidím potenciál pro nějaký ten betik.
Pojďme se podívat na Svedky.
V čele rozhodně stojí Charlotte Kalla. Papírově největší vyzyvatelka Marit Bjoergen v boji o zlato. Charlotta vždy platila za lepší bruslarku, která v klasice nestačí. Letos se odpoutala od reprezentace, začala trénovat sama. Kladně se to projevilo na fyzické kondici a také jízdě klasicky. Už dokáže držet krok s Norkami, Finkami a dokonce je i porážet. Získala tu zlato ve skiatlonu a pak má další tři stříbra - 10km F, týmový sprint a štafeta. V úvodu OH vypadala nezastavitelne, ale s přibývajícími závody už z ní nevyzaruje taková energie a síla. Nejdříve ve štafetě na klasickém úseku jela sice jak blázen, ale na čase se to příliš neodrazilo. Závodnice její kvalit měla soupeřky deklasovat, ale ona na 5km jela srovnatelný úsek s Oestberg a Nepryayevou. A pak v tymovych sprintech ve svém silném skejtu měla co dělat, aby dokázala aspoň akceptovat tempo Bjoergen. Mám takové nemilé tušení, že budeme opět svědky toho, že Charlotta zítra bude mít co dělat, aby vybojovala aspoň bronz. Píši opět, protože už mnohokrát na této distanci bouchla.
Ostatní Svedky.. Nilsson je hlavně sprinterka a závodnice do 5-10km. 30 je moc. Anna Haag si pojede své tempo, které zuroci v poslední třetině závodu a bude se pohybovat těsně za top10. Zolikem může být obrovsky švédský talent Ebba Andersson. Ve skiatlonu brala 4.místo jen těsně za Bjoergen a Parmakoski. Štafetě pak pomohla ke stribru. Na druhou stranu je to mladá závodnice, jede své první OH a s takovou strekou nemá zkušenosti. Každopádně nebudu překvapen, když ji uvidím v TOP 8. Ale bookies ji stejně ignoruji, tak je to fuk.
Do medailové souboje zcela jistě promluví Krista Parmakoski. Finska závodnice, jenž vyznává klasicky styl, přesto má silný i skejt, si tento závod na OH vytycila jako za svůj hlavní. Její přednosti jsou vyrbouseny styl a vytrvalost, stupňování tempa. Formu tu má výbornou. Má bronz ze skiatlonu a skejtove desítky. V hromadných závodech se pravidelne umisťuje na stupních vítězů. Poslední třicítku klasicky jela v loni v Oslu a skončila druhá jen 6s za Bjoergen. S Parmou musí počítat jak Kalla, tak i Bjoergen.
Další Finky Kerttu Niskanen, sestra dnešního vítěze padesátky Iva, ma zřejmě to nejlepší už za sebou. Dá se s ní počítat na umístění kolem 7.-10.místa. Matintalo a Saarinen cekejme až za desítkou.
Nyní zmíním mého cerneho koně závodu, který by mohl i cinknout při zaváhání soupeřek. Je jim rakouská závodnice Teresa Stadlober. Teresa dělá rok od roku výkonnostni skoky kupředu. Vykrystalizovala se z ní závodnice, která stabilně dojíždí v TOP 10 a její doménou jsou hromadné závody. Nejlépe pak klasickou technikou a čím delší a těžší, tím lepší. Zitra rozhodne pojede svůj hlavní závod. Je to chytrá závodnice, která si umí rozvrhnout síly. Nechodí přes závit ve snaze udržet se Bjoergen aspol. Klidně si radši vycouva a drží si své tempo. S přibývajícími kilometry pak postupně předjíždí jednu vytuhlou závodníci za druhou. Letos jela pět hromadných závodu (počítám i skiatlony) a nejhůře byla 7. A to se jednalo i o závody volným stylem a délkou 10-15km. Třicítka klasicky nabízí více prostoru pro vyniknutí jejich schopnosti a přednosti. Když počítám Bjoergen, Parmu, Kallu(ne s určitostí), které jsou ještě nad její síly a potom nejistotu dalších Norek, tak tu je dost prostoru vmacknout se do nejlepší šestky.
Další výbornou klasickou je mladá Ruska Natalia Nepryaeva. 22ti léta závodnice se tu prezentuje velmi dobrými výkony. Hned v úvodním skiatlonu dokázala bez problémů jet klasicky usek po boku Bjoergen, Kally, Parmy. Ve štafetě byla pak umístěna na první úsek a byla tam nejrychlejší. Na pěti kilometrech porazila i Oestberg a zajela rychleji než Kalla. Problém může nastat s délkou závodu. Je to neostrilena závodnice a nemám moc porovnání, jak si povede v ženském "maratonu". Ale nepřekvapí mě její umístění v top 6.
Nathalie von Siebenthal je další z těch, která dělá rok od roku větší a větší výkonnostni pokroky. Letos, zejména pak po novém roce, se v individuálních závodech zabydlela v TOP10. Zvládá velmi dobře oba styly. Loni na dvou tricitkach byla 12. a 11. jednou skejt, jednou klasika. Letos je zase o kus lepší a na desítku rozhodne má. Na ZOH předvádí výborné výkony. Ve skiatlonu 6.misto, na desítce 7.misto a se štafetou sedmá, kde zajela velmi slušně svůj skejtovy úsek. Nevím přesně kam ji zaskatulkovat, zda se, že zvládá na podobné úrovni oba styly a různé distance. TOP 10 pro ni nebude nezdolatelna.
Když si tak nějak promitnu umístění v top 10, tak tam vidím Bjoergen, Parmu, Kallu, Stadlober, Hagu, Nepryaevu, von Siebenthal (tak nějak jistě) a pak Niskanen, Weng, Andersson, Kowalczyk, Sedova, Bjornsen, Oestberg v boji o Top 10.
Třeba Kowalczyk je vyloženě klasicka, ale zdejší náročné trati ji nejsou tolik po chuti. Zároveň ji trápí i bolest holeně. Ve štafetě zajela dost špatně klasicky úsek, údajně měla špatné lyže, ale i tak na 5km by nemohla dostat tolik vteřin.
Sedova další z mladých Rusek, která se víc upina ke skejtu, ale klasika ji rozhodně není cizí. Opět tu je faktor nezkusenosti s touto vzdálenosti.
Bjornsen výborná klasicka sprinterka a do vzdálenosti 10km. 30km už ji bude dělat problémy.
T.Stadlober - do 6.místa @2.00 3/5
N.von Siebenthal - do 10.místa @2.00 2/5
K.Parmakoski - do 3.místa @1.80 2/5
M.Bjoergen - vítěz @1.80 2/5
T.Stadlober - K.Niskanen 1 @1.75 3/5
A.Nepryaeva - J.Kowalczyk 1 @1.84 2/5
I.F.Oestberg - T.Stadlober 2 @2.38 2/5
I.F.Oestberg - N.von Siebenthal 2 @3.94 1/5